historie-melonu

Melouny jsou jednou z nejoblíbenějších letních plodin na celém světě. Jejich osvěžující chuť a šťavnatost jsou nedílnou součástí letních dní a pikniků. Ale jaká je historie melounů a jak se staly tak populárními?

Melouny proti průjmu v Egyptě

Historie melounů sahá až do starověkého Egypta, kde byly pěstovány už před více než 5 000 lety. První zmínky o melounech se objevují na zdech hrobek a chrámů, což naznačuje, že byly považovány za důležitou součást egyptské kultury. V té době se melouny pěstovaly pouze na území dnešního Egypta a sousedních zemí.

Původní melouny nebyly tak sladké jako ty, které známe dnes. Byly hořké a měly mnoho semen. Přestože byly chutné, byly považovány za léčivé a používaly se k léčbě nemocí. Starověcí Egypťané používali melouny k hydrataci a pro své diuretické účinky.

Melouny u evropských aristokratů v zahradách

melouny-pestovane-na-trelazi

Melouny si nechávali aristokraté opečovávat nejlepšími zahradníky v zemi.

 

Postupem času se melouny dostaly do Řecka a Římské říše, kde se staly populární mezi aristokracií. Byly pěstovány v zahradách bohatých aristokratů a konzumovaly se jako luxusní pochoutka. V té době se melouny také staly předmětem mnoha uměleckých děl.

Celkově je historie melounů zajímavá a ukazuje, jak se v průběhu času změnilo jejich použití a význam.

Z Řecka se melouny dostaly do Itálie, kde se začaly pěstovat na velkou škálu. V 15. století se melouny dostaly do Španělska a poté se rozšířily do zbytku Evropy.

jak-putovaly-melouny-svetem

Z Egypta se melouny dostaly k Římanům a Řekům, odkud se dostaly do Španělska a zbytku Evropy.

V Americe se melouny objevily až v 16. století, kdy byly dovezeny ze Španělska. Během 17. a 18. století se melouny staly velmi populárními v Americe a staly se důležitou součástí mnoha pikniků a oslav. Původně se pěstovaly v oblastech s teplým podnebím, ale v průběhu času se výběrem vhodných odrůd podařilo melouny pěstovat i v chladnějších oblastech.

Dnes jsou melouny pěstovány po celém světě v mnoha různých odrůdách. Patří k nejoblíbenějším ovocným druhům a používají se v mnoha jídlech a nápojích. Můžete je najít v salátech, smoothie, džusech, dezertech a mnoha dalších jídlech.

Melouny jsou také velmi zdravé

historie-melounu-batata-cz-cantaloupe-meloun

Meloun cantaloupe, který je pojmenovaný dle italského mestečka Cantaloupo, se v Evropě pěstuje od počátku 18.století díky dovezeným semenám z Arménie.

Obsahují mnoho vitaminů, minerálů a antioxidantů, které jsou pro náš organismus důležité. Jsou nízkokalorické a mohou pomoci při snižování hladiny cholesterolu a krevního tlaku.

Dnes jsou melouny pěstovány po celém světě a existuje mnoho různých odrůd s různými velikostmi, tvary a chutěmi. V zemích s teplým klimatem, jako je Egypt a Brazílie, se melouny stále pěstují stejným způsobem jako před tisíci lety. V moderních zemědělských zemích jsou melouny často pěstovány na velkých farmách s pomocí moderních technologií.

historie-melounu

Poté, co se začaly melouny šlechtit i v Americe, vzniklo nespočet nových druhů zejména vodních melounů, které vynikají svou velikostí.

Melouny jsou nejen chutné, ale také jsou zdrojem mnoha důležitých živin, jako jsou vitamíny A a C, draslík a vláknina. Takže neváhejte si v letních měsících dopřát trochu osvěžení v podobě šťavnatého a lahodného melounu.